16 Ekim Dünya Anestezi GünüDünyada ilk anestezi uygulaması 16 Ekim 1846 tarihinde Dr. John Collins Waren tarafından eter kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu tarih Modern anestezinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle her yıl 16 Ekim "Dünya Anestezi Günü" olarak kutlanmaktadır.
İlk uygulamalar ve geçmiş yıllardaki pratikler daha çok genel anestezi şeklindeydi. Genel anestezi uygulaması, bilinç kaybına yol açarak hastanın ameliyat sırasındaki farkındalığını önler, ağrıyı ortadan kaldırır, hastaya ameliyat sırasında konfor sağlar, refleks aktiviteyi baskılayıp kas gevşemesi sağlar ve böylece cerrahi müdahalenin yapılmasını kolaylaştırır. Genel anestezi ile uygun cerrahi koşulları sağlamanın yanında hastanın ameliyat süresince sağlığını ve güvenliğini devam ettirmek de anestezi hekimlerinin görevidir.
Hastaların cerrahi tedavilerinin başarısı, multidisipliner yaklaşımla, anestezi ve cerrahi ekiplerinin işbirliği içinde çalışması ile mümkündür. Solunum ve dolaşım gibi yaşamsal fonksiyonların takip edilmesi ve olası değişikliklere acil müdahale edilmesi anestezi ekibinin kontrolü altında olmaktadır.
Yıllar içinde gelişen lokal, rejyonal, periferik ve intravenöz gibi farklı anestezi yöntemleri sayesinde hasta güvenliği ve konforu artmıştır. Eski yıllarda halk arasında ameliyat olamayacak hastalar için yaygın olarak duyduğumuz "anesteziyi kaldıramaz" ifadesi günümüzde neredeyse hiç duyulmamaktadır. 
Anestezi uzmanları,  yıllar içerisinde yoğun bakım uygulamalarını da sahiplenmiş ve Türkiye’de yoğun bakım bilim dalı Anestezi uzmanları sayesinde bugüne taşınmıştır. Ayrıca 1985’li yıllardan sonra anestezi uzmanlarının çabaları ile Türkiye’de Algoloji Bilim Dalı kurulmuş ve ağrı konusunda tıbbın önemli bir açığını kapatmıştır.
Anestezi hekimleri olarak, teknolojik gelişmelerin ve ilerlemelerin ışığında, hasta ve çalışan güvenliğini göz önüne alarak ekonomik ve ekolojik anestezi uygulamalarını araştırmaya ve uygulamaya devam ediyoruz.

Cerrahi müdahalelerde kumanda masasında, mutfakta, perde arkasında vs. çok çeşitli şekillerde ifade edilse de işin gizli  kahramanı olan tüm anestezi uzmanlarının  ve anestezi teknikerlerinin “Dünya Anestezi Günü” kutlu olsun.
Başhekim 
Doç Dr. Ahmet ŞEN 
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği