1 - 7 Mart Yeşilay Haftası1-7 Mart Yeşilay Haftası 
Mart ayının ilk haftası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. İlgili zaman zarfında sağlık profesyonellerince toplumda, eğitim kurumlarında, hastanelerde bağımlılık yapıcı maddeler (tütün, alkol, vs..) ve davranışlar (kumar, teknoloji, vs..) ile mücadelenin öneminden ve yönteminden bahsedilmektedir. Buna yönelik türlü organizasyonlar düzenlenmektedir.
Günümüzde madde bağımlılığı tüm dünyada ortak bir sorun haline gelmiştir. Zararları açıkça bilinmesine ve kısmen kontrol edilebilmesine karşın zararlı madde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu durum toplumda maddi, manevi kayıplara yol açmaktadır.
Bu hafta, bağımlılıkla savaşta daha güçlü olabilmek adına bir fırsata çevrilmelidir. Çünkü, bağımlılık mücadelesi en zor rakiplerdendir. İrade çok güçlü bir cevap olsa da, burada sağlık profesyonelleri devreye girmelidir.
Bu vesile ile Yeşilay’ın kuruluşunun 100. yılını kutluyor, sigaranın birçok viral bulaşıcı hastalıktan çok daha fazla ölüm ve hastalığa yol açtığını hatırlatmak istiyorum.
 
Doç. Dr. Onur ÖZTÜRK
Aile Hekimliği Kliniği Öğretim Üyesi
#ŞifaKapınız