Onkoloji Danışma Hattı
23 Mart 2022
        

"ONKOLOJİ DANIŞMA HATTI"

KANSER HASTALARININ HİZMETİNDE

 

 

            Kanser hastalarının tedavi aşamalarında ve sonrasında karşılaştıkları sorunlar multidisipliner yaklaşımlar gerektirmektedir. Onkoloji alanında en son tedavilerin uygulandığı bir yapılanmaya sahip, bilgi birikimi ve deneyimi açısından son derece donanımlı hizmet veren Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü bünyesinde kurulan "Onkoloji Danışma Hattı" ile Samsun merkez ve ilçelerinde bulunan patolojik tanı almış, tedavi ve takip sürecinde olan kanser hastalarına 0362 2315800 numaralı telefon hattı ile danışma hizmeti sunmaktadır.

         Sağlık hizmetleri tıbbi bakım ve rehabilitasyonları açısından oldukça gelişmiş imkanlara sahip sağlık kuruluşları bulunan ülkemizde, kanser hastalarının sorunlarını çözmeye yönelik olarak Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü bünyesinde verilecek olan bu hizmet ilgili hastaların tedavi sürecine olumlu katkı sağlayacaktır.

         0362 2315800 numaralı telefon hattı ile iletişim hizmeti sunan "Onkoloji Danışma Hattı"na  ulaşan hastalara; Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Onkoloji, Algoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Palyatif Bakım Hizmetleri, Evde Sağlık Hizmetleri, Beslenme, Psikososyal Hizmetler alanlarında ilgili uzmanlar tarafından  en geç 24 saat içerisinde bilgi verilecektir.

         Tecrübeli ekip ve multidisipliner yaklaşım ile hastalara en iyi sağlık hizmeti sunmayı amaçlayan "Onkoloji Danışma Hattı" ülkemizde açılan ilk merkezdir. Bu durumun ilerleyen dönemlerde diğer İllere referans olabileceği düşünülmektedir.

         Sağlık bakım hizmetlerinin veri tabanında bilgisayar sistemlerinin kullanımı ile; bilginin paylaşımı, veri ve bilgi temelli uygulama gibi kavramlar yaygınlaşmıştır. Kanser alanında kullanılan veriler oldukça fazladır ve hayati öneme sahiptir. Bu veriler doğrudan sağlık bakımı hizmetlerinin sunulmasında kullanılmasının yanı sıra, karar verme, yönetim planlama ve tıbbi araştırmalar gibi yönetsel ve akademik faaliyetlerin yerine getirilmesinde de kullanılabilmektedir.

         Ayrıca bünyesinde "Onkoloji Danışma Hattı" kurulan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi; "Sağlık Turizmi" yetki belgesine sahip olması nedeniyle yurt dışından sağlık hizmetinden faydalanmak için veya tatil yapmak için gelen hastalar için rahatlıkla ulaşabilecekleri ve fayda alabilecekleri bir merkez olacaktır.