Emzirme ve Relaktasyon Ünitesi
13 Haziran 2024II

Sorumlu Hekim

Dr. Öğr. Üyesi Şeyma Karatekin,

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Sosyal Pediatri PhD.

 

Laktasyon Hemşireleri

Şerife Rahşan Koç

Ayten Mırık

Fatma Elmas

Dilek Ulviye Yılmaz

Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Emzirme Danışmanlığı/Relaktasyon Polikliniği 07 Ekim 2022 tarihinden itibaren hizmet vermektedir. Poliklinik, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi poliklinik binasında  1. Katta yer almakta ve hafta içi her gün 09.00-16.00 saatleri arasında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Emzirme Danışmanlığı/Relaktasyon Polikliniğimizin amacı; annelerin anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendirilmesi, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini sağlayarak, emzirmenin uygun tamamlayıcı beslenmeyle beraber 2 yaş ve/veya ötesine kadar sürdürülmesinin sağlanmasıdır. Emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesi kadar emzirmenin sonlandırılması da önemlidir. Bu dönemin, anne bebek çifti için travmatik bir süreç yaşanmadan tamamlanması hedeflenmektedir.

Emzirme desteğine ihtiyacı olan anne ve bebekler, bebeklerinden ayrı kalan anneler, meme reddi, meme başı sorunları yaşayan anneler, bebeğini anne sütü ve mama ile karışık besleyen ve sadece anne sütüne dönmek isteyenler, evlat edinmeyi planlayan ve emzirmek isteyen anneler, annenin ilaç kullanması gibi nedenlerle Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği’ne başvurabilirler. Polikliniğimizde laktasyon hemşiresi tarafından yüz yüze görüşme yapılarak emzirme tekniği değerlendirilir, emzirme öyküsü alınır ve hekim denetiminde kontrollerde başarılı emzirme sağlanana kadar izleme devam edilir. Anneler tarafından yetersiz süt düşüncesinin altında, bebeğe ait bir enfeksiyon, allerji veya anneye ait bir sağlık sorunu çıkabilir. Bu nedenle emzirme danışmanlığının hekim kontrolünde olması çok önemlidir.

Polikliniğimizde Verilen Danışmanlık Hizmetleri

·         Yetersiz tartı alımı olan bebeğin değerlendirilmesi

·         Alternatif besleme yöntemleri hakkında uygulamalı eğitim( kaşık biberon, parmak besleme, fincan ile besleme vb.)

·         Süt sağma ve saklama koşulları

·         Meme reddi ve meme başı sorunları ve mastit gibi durumlarla karşılaşan annelerde etkin emzirme yöntemleri

·         Relaktasyon (emzirmeye herhangi bir nedenle ara vermiş ancak yeniden bebeğini emzirmek isteyen anneler için)

·         İndüklenmiş laktasyon( evlat edindiği bebeği emzirmek isteyen koruyucu anneler için)

İletişim: 0(362) 230 91 00 (iç hat:2635)

 

Broşürler:

Anne sütü, Süt sağma ve Saklama koşulları için Tıklayınız..